Syndróm vyhorenia
Syndróm vyhorenia je jedným z dosť závažných problémov, s ktorými sa stretáva dnešná pracujúca ekonomicky aktívna populácia. Nielenže je na nás vyvíjaný tlak z toho, že si máme nájsť takú prácu, ktorá nás bude baviť, ale zároveň v nej musíme neustále vynikať a napredovať. Niekam sa posúvať, aby sme boli bohatší, slávnejší a aby sme sa mali čím pochváliť.
Tieto tlaky, čo sú kladené na nás, sú príliš vysoké. Každý od nás očakáva, že podáme perfektný výkon a nikdy nikoho nesklameme. Pretože vraj na naše miesto čaká niekoľko desiatok ďalších uchádzačov. Už sa trasú, aby sa naskytla príležitosť na ich predvedenie sa. Na ich výslnie. Aby mohli dokázať, že oni sú tí, pre ktorých je dané pracovné miesto najvhodnejšie.
A potom vznikajú také prípady, že nejakého človeka postihne syndróm vyhorenia. Tento syndróm je v dnešnej dobe veľmi populárny a nájde sa pomaly v každej firme.
Prečo odišiel? Ale vyhorel…
Najčastejšie sa s týmto syndrómom stretávajú učiteľky v školách. V materských, základných, či stredných.. Každá má niečo do seba. Svoje negatíva a pozitíva. Učiteľky nastupujú po vysokej škole do práce za učiteľky plné nasadenia, optimizmu, entuziazmu a očakávaní. Chystajú sa všetko robiť inak a myslia si, že majú svoje najlepšie know how, ktoré im spraví roky v školstve nezabudnuteľnými.
No po pár rokoch (ak nie aj skôr) môže prísť sklamanie a nechuť chodiť do práce. Neochota robiť niečo na vyše a radosť z učenia svojich žiačikov sa úplne vytratila. Na miesto toho tu zostala len nenávisť voči tomu, že každý deň musíte tráviť zavretá v školskom zariadení a pretekajú vám z toho akurát tak nervy, pretože žiaci sa nevedia spratať do kože.
Najlepšie riešenie?
Dovolenka alebo výpoveď. Keď nepomôže prvé, tak je tu to druhé. Netreba otáľať, pretože po syndróme vyhorenia vás môžu nájsť aj iné ochorenia, ktoré nemusíte prijať s radosťou a popri ktorých bude syndróm vyhorenia len úplne obyčajné nič.