Nízke frekvencie, smutný trend súčasnosti
Doba sa zmenila, spôsoby upozorňovania ľudí na seba sa však nezmenili, hluk a rámus ostal. Dokonca je ešte horší. Prečo horší? Pretože technika pokročila a tam, kde na silnú hudbu bolo potrebné priniesť veľké reproduktory, dnes stačí malý bezdrôtový repráčik. Priblížme si teda o čo tu ide.
Fyzika je fyzika. Pravidlá a zákonitosti matky Zeme však ostávajú nemenné, či sa nám to páči alebo nie. Platí to aj v oblasti hudby a šírenia zvuku.
Čo sú to basy?
Basy alebo hĺbky, označujeme tak v hudbe veľmi nízke tóny, ktoré sa šíria na nízkych frekvenciách. Za nízke frekvencie môžeme označiť už tóny pod stopäťdesiat hertzov. Jednotka hertz nám vyjadruje počet zákmitov za sekundu času. Tieto nízke hudobné frekvencie dosahujú v hudbe miestami až hĺbku štyridsať hertzov a miestami aj menej.
V čom je problém?
Problém nie je v hudbe. Problém je v jej nedisciplinovanej reprodukcii. V minulosti také problémy nenastávali, pretože bežné reproduktory v prehrávacích zariadeniach v tých časoch nedokázali produkovať tak silné nízke frekvencie. Takže kedysi vám stačilo utesniť okná a dvere a veľa hluku ku vám už nepreniklo.
Dnes však je situácia iná. Súčasné reproduktorové sústavy sú schopné produkovať basy veľmi efektívne. A tieto nízke frekvencie prechádzajú cez dvere, šíria sa po konštrukcii domov a bytov.
Nepomôže zavrieť okná a dvere
Zastaviť tieto šíriace sa basy môžu len špeciálne drahé materiály, ktoré sa používajú iba v profesionálnych štúdiách. Bežný človek je vydaný na milosť a nemilosť otravným susedom, alebo nedisciplinovaným ľuďom v mestských parkoch, či sídliskách.
Stačí jeden jediný človek a zo sídliska sa stane koncertná sála. A máte jedinú možnosť. Buď to riešiť a hádať sa, alebo si pustiť svoju hudbu ešte hlasnejšie. Ani jedno však nerieši problém, len ho zhoršuje.
Čo sa teda dá robiť? Snáď len jediné. Šíriť osvetu o tejto problematike basov v modernej dobe a dúfať, že spoločnosť vyspeje do roviny tolerancie aj v tejto oblasti.