Hypotéky za najpriaznivejšiu cenu

Vo svete realít  to funguje úplne rovnako ako v každom inom obchode pričom kupujúci chce vždy kúpiť čo najlacnejšie a predávajúci čo najdrahšie predať. Či už sa jedná o kupujúceho alebo predávajúceho každý sa snaží získať čo najpriaznivejšiu cenu. V dnešnej dobe počúvame z každej strany ako ceny nehnuteľností neúmerne rastú a kto stojí za tým že sledujeme každoročný rast cien. Odpoveď sa dá vyjadriť jedným slovom a to je dopyt. Čím bude dopyt väčší tak priamoúmerne tomu budú aj ceny nehnuteľností rásť.

hypotéka.jpg

Za rastom cien sú aj iné činitele, ako napríklad schopnosť financovania danú nehnuteľnosť na čo je priamoúmerne naviazaný bankový sektor. Efekt „lacných hypoték“ sa dostavil v rokoch 2005 – 2008 pričom sme mohli sledovať ako ceny nehnuteľností rástli raketovým tempom a to o 20 percent za rok, čo bolo podmienené aj slabšou ponukou realít na trhu. Po prelomení krízy v priebehu roka 2008 ľudia zaujali opatrný postoj a začali pri kúpe nehnuteľností vyčkávať čo spôsobilo, že trh s realitami sa začal postupne stabilizovať a ceny nehnuteľností sa začali vracať na pôvodne hodnoty ktoré boli pred prudkým nárastom. V posledných rokoch pozorujeme že výstavba nových domov a bytov developermi je pomerne dobre zastúpená. Stavebným firmám a developerom zase nahráva tá skutočnosť, že ceny hypoték sú v súčasnosti na historických minimách preto aj medziročný nárast cien nie je tak výrazný.

startup.jpg

Z doteraz spomínaných faktov je jasné že cenu nehnuteľnosti určujú kupujúci a predávajúci podľa toho akú majú ambíciu kupovať alebo predávať. Keď si však položíme otázku či sa dá konečná cena ovplyvniť mimo spomínaných údajov tak jedným z riešení je určenie správnej trhovej ceny čo nám však vie presne rozkalkulovať človek ktorý sa pohybuje v realitnom biznise. Táto možnosť platí ako pre predávajúceho aby nehnuteľnosť nepredal pod cenu, tak isto pre kupujúceho aby nehnuteľnosť nepreplatil. Je však len na každom jednotlivcovi aký spôsob predaja alebo kúpi si vyberie.

Nezařazené